Dzisiaj przepis na niesamowicie smaczne, rozpływające się w ustach czekoladowe ciasto amarantusowe, które jest zdrowe, niskokaloryczne i przygotowuje się je w kilka chwil.
Amarantus jest bogatym źródłem żelaza zawiera go 5-krotnie więcej niż szpinak czy pszenica dlatego powinien być spożywany przez osoby cierpiące na niedokrwistość oraz eliminujące z diety czerwone mięso. Zboże to jest polecane również dla wegetarian, ponieważ jest niezwykle cennym źródłem białko dużo lepiej przyswajalnego niż białko soi, bardzo ważną cechą amarantusa jest również to, że nie zawiera glutenu.
Składniki:
- 7 łyżek mąki z amarantusa
- 170g jogurtu naturalnego
- 3 jajka od szczęśliwej kury :)
- czekolada gorzka 100g
- 3 łyżki kakao
- 5 łyżek cukru lub innego słodu
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie :
Rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej, dodać do niej mąkę, proszek do pieczenia, jogurt, jajka, kakao i cukier wymieszać przelać do blaszki keksówki. Piec w temperaturze 170 C około 40 minut.
sobota, 28 lutego 2015
wtorek, 17 lutego 2015
Potęga zdrowotna kurkumy
Kurkuma i jej niezwykłe właściwości.
W poprzednim artykule pisałam na temat antynowotworowych właściwości lnu dzisiaj chciałabym wam przedstawić kolejny składnik odżywczy o udokumentowanym działaniu antyrakowym.Nowotwór - ile czasu potrzebuje do rozwoju.
Szacuje się, że guzy zaczynają się rozwijać mniej więcej w 20 roku życia, ale wykrycie raka następuje zwykle około 50 roku życia lub później, tak więc, nowotwory rozwijają się przez dekady. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłową i zbilansowaną dietę nawet wtedy kiedy jesteśmy młodzi i nic nam nie dolega, żeby doszło do choroby potrzeba wiele lat, a skutki nadmiernego spożywania śmieciowego jedzenia, alkoholu i palenia papierosów będą widoczne dopiero w starszym wieku.Kilka zdrowotnych faktów na temat kurkumy.
1. Zwalcza nowotwory
Kurkumina jest najsilniejszym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym jaki istnieje. Napisano ponad 300 prac naukowych, żeby potwierdzić jej niezwykłe właściwości więc musi być coś na rzeczy. Według badaczy kurkuma wyszukuje złośliwe komórki i je unieszkodliwia przy czym nie uszkadza naszego DNA i nie niszczy zdrowych komórek.
2. Zabija bakterie, grzyby i wirusy
Uniwersytet w Oregonie opublikował, że kurkumina podnosi poziom katelicydyny, która chroni nas przed infekcjami takimi jak np gruźlica, a nawet przed takimi mikroorganizmami , z którymi nie mieliśmy wcześniej kontaktu naukowcy wysuwają nawet hipotezę, że może nas chronić przed wirusem Eboli
3.Leczy depresje
Bardzo często zalecana jest jako naturalny antydepresant, zwłaszcza w połączeniu z piperyną, która zwiększa jej przyswajalność, w swoim działaniu jest lepsza od dziurawca, który również bardzo często zaleca się w tego typu terapiach. Przeprowadzono badanie, które miało bardzo zadziwiający rezultat część pacjentów przez dwa tygodnie przyjmowało prozac (powszechnie stosowany lek na depresje) a część kurkuminę, okazało się, że procent pacjentów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na terapię wynosiły 62,5% w grupie z kurkuminą, a 64,7% w części biorącej prozac. Na pewno kurkumina nie zastąpi leków farmakologicznych stosowanych w tej bardzo ciężkiej chorobie, ale może zmniejszyć ilość przyjmowanych leków, a także zmniejszyć negatywne skutki uboczne takiej terapii.
4. Dba o serce
Kurkumina poprawia funkcjonowanie śródbłonka i wzmacnia jego komórki, a to właśnie uszkodzenie tej struktury powoduje choroby serca. Dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, zwalcza wolne rodniki i wzmacnia własne mechanizmy antyrodnikowe co ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu rozwoju miażdżycy, chorobom serca i nadciśnieniu.
Jak stosować kurkumę
Według badaczy wystarczy spożywać około jednej łyżeczki dziennie, żeby odczuć jej dobroczynne działanie, najlepiej stosować ją na ciepło dodawaną do potraw, ponieważ wtedy wykazuje działanie przeciwzapalne, natomiast warto spożywać ją również na zimno np. jako dodatek do koktajli, ponieważ wtedy chroni nasze DNA przed uszkodzeniami, dodatkowo lekarze zalecają spożywanie jej z dodatkiem tłuszczu i pieprzu , ponieważ połączenie kurkumy z pieprzem lub papryką zwiększa jej wchłanianie o 2000 razy!poniedziałek, 16 lutego 2015
Domowe mleko roślinne
Roślinny nabiał jest doskonałą alternatywą dla tych którzy nie chcą lub nie mogą pić mleka krowiego, dlatego dzisiaj chciałabym wam przedstawić przepis na mleko lniane, a także pokazać wam inne bardzo popularne zamienniki.
Napoje te w sklepach są zazwyczaj drogie dlatego warto je przygotować samemu w domu.
Mleko
z siemienia lnianego
Składniki :
1/4 szklanki ziarenek siemienia
lnianego
4 szklanki wody
8 daktyli
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
Do smaku można również dodać cynamon
imbir lub inne ulubione przyprawy
Przygotowanie : Blendujemy siemię
lniane z wodą przez około minutę, następnie przecedzamy przez gaze, drobne
sitko lub przez pończochę (nieużywaną), którą można założyć na kielich
blendera. Następnie dodajemy daktyle (mogą być wcześniej namoczone wtedy lepiej
się zmiksują) i pozostałe składniki, blendujemy jeszcze raz również przez
minutę, następnie jeszcze raz przecedzamy.
Mleko można zrobić ze zwykłego
siemienia lnianego, ale najlepiej smakuje złoty, ponieważ ma o wiele
delikatniejszy smak.
Inne mleczne zamienniki
1.Mleko kokosowe
1 szklanka wiórek kokosowych + 4
szklanki wody
Bardzo smaczna i tania wersja mleka
kokosowego, pamiętajcie, żeby wybierać wiórki kokosowe suszone na słońcu niesiarkowane
2. Mleko owsiane
1 szklanka namoczonych przez noc
płatków owsianych
+ 4 szklanki wody.
+ 4 szklanki wody.
Owies jest najzdrowszym polskim
zbożem zawiera aminokwasy, peptydy, sterole, witaminy z grupy B (w tym bardzo
ważny dla kobiet w ciąży kwas foliowy), wit. E, wapń, miedź, sód, magnez
lecytynę, wielonienasycone kwasy tłuszczowe w tym bardzo ważny dla naszego
organizmu kwas linolowy.
3. Mleko migdałowe
1 szklanka migdałów namoczonych
przez noc (najlepiej obranych) + 4 szklanki wody
Migdały zawierają duże ilości
wapnia, magnezu, cynku, potasu, manganu, selenu, żelaza, witaminy E, oraz
nienasycone kwasy tłuszczowe.
4. Mleko sezamowe
1 szklanka namoczonego przez noc
sezamu + 4 szklanki wody
Sezam jest źródłem wapnia, magnezu, cynku i żelaza,
a także białka. Nasionka te wzmacniają odporność, usprawnia pracę mózgu i
poprawiają krążenie.
5. Mleko słonecznikowe
1 szklanka słonecznika + 4 szklanki wody
Słonecznik zawiera witaminy z grupy
B i magnez więc doskonale wspomaga pracę układu nerwowego, zawiera również
witaminę E, cynk, mangan, selen.
Subskrybuj:
Posty (Atom)