/* contents of a small JavaScript file */ zdrowa vege kuchnia : Niesamowite właściowści siemienia lnianego https://www.facebook.com/profile.php?id=100009670980362

piątek, 13 lutego 2015

Niesamowite właściowści siemienia lnianego

Niesamowite właściwości siemienia lnianego

siemię lniane

 


W tym cyklu chciałabym wam przedstawić właściwości i zastosowanie nasion lnu, natomiast w następnym poście zaprezentuje wam moje ulubione przepisy z zastosowaniem tej niezwykłej rośliny.

Siemię lniane jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o podobnej zawartości jaka występuje w rybach , co jest bardzo ważne u osób eliminujących białko zwierzęce z diety.

Zawiera również wiele ważnych dla naszej diety składników odżywczych m.in cynk, witaminę C, flawonoidy, fitoestrogeny i wiele innych substancji, których wypisanie zajęłoby całą stronę.

Antynowotworowe działanie lnu 

Bardzo często słyszymy, że jakiś produkt jest zdrowy, że zawiera wiele ważnych dla naszej diety minerałów i witamin, a jego spożywanie zapewni nam długowieczność i uchroni przed wszystkimi chorobami cywilizacyjnymi jednak bardzo często trudno jest to  wytłumaczyć i potwierdzić naukowo, zupełnie inaczej jest z nasionami lnu, którego właściwości zostały potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi

Ligany 

Ligany to klasa polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych i antyestrogenowych, które wykazują działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych, chroniąc przed rakiem piersi. Naukowcy na podstawie trzech niezależnych badań dowiedli, że spożywanie dużej ilości liganów zmniejsza zachorowanie na raka piersi, niestety w większość produktów, które spożywamy zawiera ich tylko śladowe ilości, dlatego, żeby zapewnić sobie ich odpowiednią ilość w organizmie powinniśmy włączyć do naszej diety: nasiona lnu, sezamu i ciecierzycy, które dostarczają 100-krotnie większą zawartość liganów niż w jakimkolwiek innym pożywieniu

Zastosowanie siemienia lnianego 

Len można dodawać praktycznie do wszystkiego, jako dodatek do koktajli, jako panierkę do burgerów warzywnych lub dodawać go do porannej owsianki. Poniżej przedsawiam innne mniej oczywiste zastosowania tej rośliny :

- mleko lniane

- pudding z lnu

- sezamki siemieniowe (wystarczy podpróżyć na patelce nasiona , dodać miód, syrop z agawy lub inny ulubiony słód i poczekać jak ostygną :) 

Pamiętajmy, że jeśli chcemy dostarczyć sobie jak najwięcej składników odżywczych powinniśmy kupować organiczne nasiona lnu i mielić je dopiero na świeżo przed spożyciem, im dłużej przechowujemy zmielone siemię lniane tym więcej traci ono swoich właściwości na skutek ulatniania się kwasów tłuszczowych.

W następnym poście przedstawie przepisy na pyszny pudding lniany oraz niezwykle oryginalne mleko lniane.
siemię lniane

2 komentarze:

  1. Oj ile ja się opiłam tych glutków z siemienia. Naprawdę wartościowe nasionka ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie, takie kleiki to najczęściej spożywana postać siemienia, zapomniałam o tym wspomnieć, warto też wypróbować siemię w innej postaci, np w postaci pysznego mleka lub ciasteczek :) Pozdrawiam Agnieszka :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...