/* contents of a small JavaScript file */ zdrowa vege kuchnia : Potęga zdrowotna kurkumy https://www.facebook.com/profile.php?id=100009670980362

wtorek, 17 lutego 2015

Potęga zdrowotna kurkumy

właściwości kurkumy

 

Kurkuma i jej niezwykłe właściwości.

W poprzednim artykule pisałam na temat antynowotworowych właściwości lnu dzisiaj chciałabym wam przedstawić kolejny składnik odżywczy o udokumentowanym działaniu antyrakowym.
 
właściwości kurkumy


Nowotwór - ile czasu potrzebuje do rozwoju.

Szacuje się, że guzy zaczynają się rozwijać mniej więcej w 20 roku życia, ale wykrycie raka następuje zwykle około 50 roku życia lub później, tak więc, nowotwory rozwijają się przez dekady.  Dlatego powinniśmy dbać o prawidłową i zbilansowaną dietę nawet wtedy kiedy jesteśmy młodzi i nic nam nie dolega, żeby doszło do choroby potrzeba wiele lat, a skutki nadmiernego spożywania śmieciowego jedzenia, alkoholu i palenia papierosów będą widoczne dopiero w starszym wieku.


właściwości kurkumy


Kilka zdrowotnych faktów na temat kurkumy.

 

1. Zwalcza nowotwory

Kurkumina jest najsilniejszym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym jaki istnieje. Napisano ponad 300 prac naukowych, żeby potwierdzić jej niezwykłe właściwości więc musi być coś na rzeczy. Według badaczy kurkuma wyszukuje złośliwe komórki i je unieszkodliwia przy czym nie uszkadza naszego DNA i nie niszczy zdrowych komórek.

2. Zabija bakterie, grzyby i wirusy  

Uniwersytet w Oregonie opublikował, że kurkumina podnosi poziom katelicydyny, która chroni nas przed infekcjami takimi jak np gruźlica, a nawet przed takimi mikroorganizmami , z którymi nie mieliśmy wcześniej kontaktu naukowcy wysuwają nawet hipotezę, że może nas chronić przed wirusem Eboli

3.Leczy depresje 

Bardzo często zalecana jest jako naturalny antydepresant, zwłaszcza w połączeniu z piperyną, która zwiększa jej przyswajalność, w swoim działaniu jest lepsza od dziurawca, który również bardzo często zaleca się w tego typu terapiach. Przeprowadzono badanie, które miało bardzo zadziwiający rezultat część pacjentów przez dwa tygodnie przyjmowało prozac (powszechnie stosowany lek na depresje) a część kurkuminę, okazało się, że procent pacjentów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na terapię wynosiły 62,5% w grupie z kurkuminą, a 64,7% w części biorącej prozac. Na pewno kurkumina nie zastąpi leków farmakologicznych stosowanych w tej bardzo ciężkiej chorobie, ale może zmniejszyć ilość przyjmowanych leków, a także zmniejszyć negatywne skutki uboczne takiej terapii.

4. Dba o serce

Kurkumina poprawia funkcjonowanie śródbłonka i wzmacnia jego komórki, a to właśnie uszkodzenie tej struktury powoduje choroby serca. Dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, zwalcza wolne rodniki i wzmacnia własne mechanizmy antyrodnikowe co ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu rozwoju miażdżycy, chorobom serca i nadciśnieniu.


właściwości kurkumy


Jak stosować kurkumę

Według badaczy wystarczy spożywać około jednej łyżeczki dziennie, żeby odczuć jej dobroczynne działanie, najlepiej stosować ją na ciepło dodawaną do potraw, ponieważ wtedy wykazuje działanie przeciwzapalne, natomiast warto spożywać ją również na zimno np. jako dodatek do koktajli, ponieważ wtedy chroni nasze DNA przed uszkodzeniami, dodatkowo lekarze zalecają spożywanie jej z dodatkiem tłuszczu i pieprzu , ponieważ połączenie kurkumy z pieprzem lub papryką zwiększa jej wchłanianie o 2000 razy!


właściwości kurkumy


3 komentarze:

 1. To prawda, zawsze należy pamiętać o pieprzu lub papryce!

  OdpowiedzUsuń
 2. A tego to jeszcze nie wiedziałam o kurkumie , zastanawiam się tylko czy dodawać ją jako przyprawę ,
  czy może zainwestować w jakieś tableteczki . Bo już sama nie mam pojęcia co się lepiej przyswaja .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej dodawać ją do jedzenia, w towarzystwie pieprzu i oleju, na zimno lub na gorąco (w każdej postaci ma inne właściwości), a jeśli chodzi o tabletki, to można zainwestować w naturalny ekstrakt z kurkumy :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...