/* contents of a small JavaScript file */ zdrowa vege kuchnia : Jaglana szarlotka, wegańska, bezglutenowa https://www.facebook.com/profile.php?id=100009670980362

piątek, 29 lipca 2016

Jaglana szarlotka, wegańska, bezglutenowa

Ostatnio bardzo spodobała mi się książka, którą wypożyczyłam w miejskiej bibliotece, Jaglany Detoks, dowiedziałam się w niej wielu ciekawych rzeczy odnośnie równowagi kwasowo zasadowej, np tego, że bardzo wiele osób ma zakwaszony organizm, objawia się to chronicznym zmęczeniem, łatwą zapadalnością na infekcję oraz wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, pogorszeniem stanu skóry, zbytnią nerwowością, niestrawnością i wieloma innymi rzeczami, czemu się tak dzieje, bo jemy za dużo mięsa, cukru, przetworzonej żywności pełnej składników zakwaszających organizm, a jak wiadomo środowisko kwaśne to ulubione środowisko do rozwoju chorób, odkryto również, że komórki nowotworowe wręcz uwielbiają takie pH, zatem co jeść ? Oczywiście zasadowe takie pH ma większość warzyw i owoców  (w szczególności buraki, cukinia, papryka) oraz owoce (zwłaszcza jagody, jabłka, mango, ananas) a także kasze jednak najbardziej zasadowa jest kasza jaglana, w książce znalazłam mnóstwo inspirujących przepis na jej wykorzystanie w taki sposób, że polubi ją każdy ja kiedyś nie znosiłam kaszy jaglanej, a teraz ją uwielbiam okazało się, że źle ją gotuje. Idealna na odkwaszenie organizmu jest wypicie na czczo szklanki wody z cytryną (cytryna mimo, że ma kwaśny smak to odczyn pH ma zasadowy)

Dzisiaj jaglana szarlotka, coś wspaniałego, chociaż mimo, że ja na wierzch położyłam kaszę jaglaną można ugotować mniej kaszy i na wierzch położyć np migdały, ciasto jest wtedy lżejsze a masa z kaszy u góry może zrobić się trochę twarda.



Ciasto można przygotować na dwa sposoby, ugotować 2 szklanki surowej kaszy jaglanej i 2/3 z tego dać na spód a 1/3 na wierzch (tak jest na zdjęciu, tak robiłam za pierwszym razem, ale kasza na wierzchu trochę zrobiła się twarda) więc polecam wam ugotować 1 i 1/3 szklanki kaszy, całość dać na spód a na wierzch dać np podpróżone migdały, ta wersja smakuje mi bardziej ale jak chcecie :)

 Składniki : 
Na ciasto : 
  • 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (ok 2 surowej) można użyć mniej jeśli chcemy na wierzch położyć migdały a nie kaszę wtedy 1 i 1/3 szklanki surowej.
  • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
  • 1/4 szklanki cukru kokosowego/ksylitolu + 3 łyżki
  • 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej 
  •  50 g oleju kokosowego w wersji nie-wege może być masło
  • płatki migdałowe na wierzch
Na masę jabłkową 
  • 1i 1/2 kg jabłek (ja użyłam papierówek, które zebrałam z pobliskiej jabłonki :)
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • można dodać odrobinę cukru jeśli masa wydaje nam się nie słodka
  • 1 czubata łyżka cynamonu
Przygotowanie: 

Kaszę dwa razy płuczemy w zimnej wodzie odlewamy wodę i zalewamy dwa razy większą ilością wody niż mamy kaszy, gotujemy aż wyparuje woda z dodatkiem szczypty soli i  łyżką oleju. Gdy kasza lekko ostygnie, dodajemy mąki, cukier kokosowy/ksylitol i mieszamy, masę wykładamy na tortownicę ( 2/3 masy jeśli chcemy resztę kaszy położyć na wierzch, jeśli przygotowujemy wersję z migdałami i gotujemy mniej kaszy to całą dajemy na spód), jabłka obieramy, ścieramy na tartce lub drobno kroimy dodajemy mąkę, sok z cytryny, cynamon ewentualnie cukier, jabłka układamy na kaszy na wierzch dajemy migdały lub kaszę jaglaną, posypujemy jeszcze odrobiną cynamonu, cukrem i dodajemy kawałki oleju kokosowego/ masła, przykrywamy folią aluminiową i pieczemy ok 1h w 180 stopniach. 





9 komentarzy:

  1. Polubiłam ostatnio ciasta na bazie kaszy lub ryżu :) A szarlotkę uwielbiam, w takiej wersji jeszcze jej nie jadłam, więc myślę, że coś tam u siebie podobnego wykombinuję :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowna <3. Kocham kaszę jaglaną, a do tego jabłka i cynamon... coś wspaniałego. :)
    Zapraszam na nowy post! https://jaglusia.wordpress.com/2016/07/29/migdalowe-ciasto-z-malinowym-dzemem-chia/

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudowna szarlotka :-) porywam kawałek :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam szarlotkę i z chęcią wypróbuję ten przepis:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super, mocno cynamonowa, chętnie bym spróbowała :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam kaszę jaglaną <3

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja kaszę robiłam zawsze z kremem z brokułów :) Pycha! A jak jeszcze ją powkładałam do foremek silikonowych (takie do babeczek), to miały przepiękny kształt i nawet największe niejadki zajadały się, aż uszy się im trzęsły :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. świetny pomysł na przemycenie kaszy jaglanej jeszcze razem z brokułami musiało wyjść niezwykle zdrowe połączenie :) Pozdrawiam :)

      Usuń
  8. Cudnie to wygląda, smakuje pewnie też nieźle ;-)

    Zapraszam do mnie :-) http://www.mecooks.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...